Strasburg

Strasburg, wielkie miasto w północno-wschodniej Francji nad rzeką Ren i Ill, które łączy elementy architektury nowoczesnej ze średniowiecznymi zabytkami. Dzięki temu w mieście panuje specyficzny klimat, można odnieść wrażenie, że przemierzając kolejne dzielnice przenosimy się w czasie.

Tu znajduje się siedziba Europejskich Instytucji (od 1949 Rada Europy, od 1979 Parlament Europejski, Europejski Trybunał Praw Człowieka), które usytuowane w okazałych, nowych budynkach królują nad współczesną częścią miasta. Położona jest ona około dwóch kilometrów w kierunku północno-wschodnim od centrum.

Zabytkowe śródmieście wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu mnóstwo przepięknych kościołów z XII, XIII, XIV i XV wieku, dzięki czemu Strasburg bywał nazywany miastem tysiąca kościołów. I choć nie zobaczymy tu antycznych zabytków, w jakie przepiękna Grecja wczasy oferująca w atrakcyjnych cenach obfituje, to średniowieczne zabytki Strasburga zrekompensują ich brak. Najsłynniejszym i obowiązkowym do odwiedzenia dla każdego turysty jest Katedra Najświętszej Marii Panny (Notre Dame). Zbudowana w XIII-XIV wieku z czerwonego piaskowca, strzelista, potężna budowla z charakterystyczną jedną wieżą (druga nigdy nie została ukończona) robi kolosalne wrażenie. W jej wnętrzu znajduje się działający zegar astronomiczny, który z pewnością trzeba zobaczyć.
—–
REKLAMA
Zdjęcia ślubne to najważniejsza pamiątka ślubu i wesela. Pozwól mi zadbać o oprawę tego najważniejszego dnia w życiu!
—–
Warto wybrać się też do Petite France (Mała Francja), czyli malowniczej części starego miasta. Podziwiać tu można stare, szachulcowe domy, usytuowane po obu stronach rzeki III. Dzielnica urzeka swoim bajkowym pięknem.

I choć Świnoujście noclegi oferuje znacznie taniej niż Strasburg, to warto odwiedzić to miasto, przyjechać tutaj choć na trzy, cztery dni.

Miasto w swojej historii niejednokrotnie przechodziło w panowanie niemieckie, by ostatecznie powrócić w 1944 roku w granice Francji. Wpływy obu państw są doskonale widoczne w mieście.